Nemzetközi online képzések (CHARM)
Nemzetközi online képzések bevezetése a CHARM-EU Európai Egyetemi Szövetségben
A háttér
Az Európai Egyetemi Szövetségek létrehozását célzó európai uniós felhívás az elérendő célok egyikeként azt nevesítette, hogy a szövetségeknek hozzá kell járulniuk ahhoz, hogy a hallgatók legalább 50% részt tudjon venni fizikai mobilitásban vagy virtuális csereprogramban. Ennek következtében az Európai Egyetemi Szövetségek egy jelentős része már működésük első – a coviddal egybeeső éveiben – nemzetközi online tanulási lehetőséget is biztosított a hallgatóik számára – a mobilitás hagyományos fizikai és blended változatai mellett. A CHARM-EU szövetség is hasonló vállalásokat tett a 2023. január elején indult CHARM-EIGHT projektjében. A partnerek vállalták, hogy online kurzusokat ajánlanak fel egymás hallgatói számára, és ezen kurzusokat egy kurzuskatalógusban teszik közzé, és ehhez kulcsindikátort is kapcsoltak, miszerint a négyéves futamidőre végére a hallgatók számára ezen kurzusok keretében feljánlott helyek száma eléri majd a 12.000-et.
A CHARM partnerek úgy döntöttek, hogy a nemzetközi online képzéseket a 2023/2024-es tanév tavaszi félévében egy teszt változatban indítják el.
A CHARM nemzetközi online kurzusok teszt változata
A partneregyetemek oktatói pályázati felhívás nyomán ajánlhatták fel alap- vagy mesterszakos képzéseiket. Ez alapján a CHARM online kurzuskatalógusba 21 kurzus került be, 10 az ELTE, 5 az Abo Akademy, 4 a Montpellieri Egyetem és 2 az Utrechti Egyetem részéről.
A kurzuskatalógus (Transnational online learning in CHARM-EU: Call for students | CHARM-EU) és a hallgatói pályázati felhívás (Gain international experience from home: apply for our transnational online courses | CHARM-EU) 2023. december 15-én megjelent a CHARM honlapon, majd ezt követően a partnerek kommunikációs egységei rövid információs kampányt indítanak a hallgatóik elérésére.
A kurzusleírások az Erasmus kurzuskatalógusok mintájára tartalmazzák a kurzusok legfontosabb adatait (képzési szint, tanulási eredmény, tervezett tevékenységek, előfeltételek, rövidebb és hosszabb kurzusleírás, a számonkérés módja, az értékelés formája, kredit érték stb.). A hallgatók a pályázatukhoz csatolnak egy egyszerűsített formájú Learming Agreementet, ami csak egyetlen kurzus adatait tartalmazza, és egyeztetik az Erasmus mobilitásért is felelős személlyel, hogy az illeszkedik-e a hallgató képzési programjába, így a szerzett kreditek elismertethetőek lesznek.
A hallgatók január 15-ig pályázhatnak a saját egyetemük kijelölt munkatársánál / szervezeti egységénél, majd január 22-ig a vonatkozó munkacsoport koordinálásában döntés születik a rendelkezésre álló férőhelyek allokációjára a pályázó hallgatók között. A hallgatók részvétele a kurzusokon a kurzust tartó egyetem szokásos eljárásrendje szerint történik. A kurzus végén annak sikeres teljesítése nyomán a hallgatók kreditigazolást kapnak, amit a saját egyetemeknél azok szokásos eljárásrendje szerint elismertethetnek.
A kezdeményezés keretében tehát a tavaszi időszakra az ELTE 10 online kurzust hirdet a CHARM partneregyetemek hallgatói számára. A partnerek hallgatói – az Erasmus konstrukció mintájára – vendéghallgatói státuszt kapnak, a kurzus a Neptunban is meghirdetésre kerül, és azon az ELTE saját hallgatói is részt vehetnek. A nemzetközi hallgatók a Neptunban regisztrálnak.
Ezzel egyidejűleg az ELTE hallgatói válaszhatnak a partnerek által felkínált 10 kurzus köréből, és arra az Oktatási Igazgatósághoz pályázatot nyújthatnak be, ha az erre vonatkozó Learning Agreementet előzetesen az Erasmusért is felelős szakos vagy kari koordinátorokkal (a kari eljárásrendekhez iagzodó módon) jóváhagyatták. A kurzusok lehetnek mintatantervi vagy szabadon választható kurzusok is. A kurzusok eredményes elvégzése után a kreditek elismerése is az Erasmus mobilitáshoz hasonlóan történik.
A teszt időszak értékelése folyamatosan történik, és ezzel párhuzamosan megindul a nemzetközi online kurzusok kibővített változatának előkészítése a 2024/2025-ös tanévtől kezdődően, remélhetően már a teljes CHARM partneri körrel.